Lazer Epilasyonu

Günümüzde istenmeyen tüylerden kurtulmanın en güvenilir ve etkili yollarından biri lazer epilasyondur.Epilasyonda en etkili lazer tipi Alexandrite 755 nm dalga boyundaki lazer ışığıdır.

Epilasyon öncesinde

Tüy renginiz ve cilt tipiniz, lazer epilasyonun başarılı olması için anahtar faktörlerdir. Açık renk tenli, koyu renk tüylere sahip kişilerde sonuca ulaşmak daha kolay olmakla birlikte, koyu renk cilde sahip kişilerde de biraz daha fazla özen ile başarılı sonuçlar almak mümkündür.

Öncelikle lazer epilasyon için uygun olup olmadığınıza karar verilmelidir. Medikal geçmişiniz, hastalık/sağlık durumunuz ve kullandığınız ilaçlar önemlidir. Riskler, faydalar, beklentiler hakkında sizi bilgilendirdikten sonra uygulamalara başlanır.

Güneş altında veya solaryumda bronzlaştıysanız lazer epilasyon için ten renginizin gerektiği kadar açılmasını beklemelisiniz. Bu süre en az 2-4 hafta sürmektedir.

Lazer epilasyonun başarılı olabilmesi için tüylerin noktasal olarak görünmesi idealdir. Bu süre jilet uygulamalarından 1-3 gün, ağda uygulamasından 3-4 hafta sonra anlamına gelmektedir.

Epilasyon sırasında…

Herhangi istenmeyen bir soruna maruz kalmamak için size verilmiş olan lazer koruyucu gözlüğü kesinlikle takmalısınız.Lazer uygulaması sırasında hissedeceğiniz rahatsızlık soğutucularla giderilse de eğer ağrı eşiğiniz düşük ve hissettiğiniz huzursuzluk yüksek seviyede ise uygulamadan 45 dakika önce cilt üstünden uygulanabilecek anestezik krem ağrıyı minimize edecektir. Ayrıca uygulama sırasında duyacağınız yanmış tüy kokusu normal ve kaçınılmazdır.

Uygulama süresi vücudunuzda lazer ışını ile taranacak alanın büyüklüğüne bağlıdır. En küçük bölge olan dudak üstü 1-2 dakika alırken, en büyük bölge bacaklar 30-45 dakika almaktadır.

Lazer epilasyon sonrasında bandaj uygulaması ya da herhangi bir ilaç almanıza ihtiyaç olmayacaktır. İlk birkaç saat sonrasında ortadan kalkacak kızarıklık ve kıl folliküllerine uyan noktasal kabarıklıklar normal tepkilerdir.

Olumsuzlukların üstesinden gelmek için yapılan en yaygın uygulama, akşam alınan ılık bir duş ardından nemlendirici bir losyonun sürülmesidir. Uygulama sonrası uygulanan dermatolojik pansumanlar, nemlendiriciler ve güneş koruyucularla, sonuçların mükemmel olması hedeflenir.

Epilasyon sonrasında bedensel egzersizden kaçınmak gerekir. Terleme lazere bağlı huzursuzluk hissinin artmasına neden olabilir. Cilt tipinize göre 1-2 hafta lazer epilasyon bölgelerinin doğrudan güneş ışığına maruz kalmasından kaçınmak gereklidir. SPF 15 ve üzeri güneş koruyucuların 2-3 saatte bir uygulanması da güneşin zararlı ışınlarından koruyacaktır.

Uygulama aralarında, uygulama bölgesindeki tüyleri kökten alacak herhangi bir yöntemi, uzun bir ara vermek zorunda olmadığınız müddetçe önermiyoruz. Olası yan etki ve komplikasyonlar %1 den azdır.

Deri renginin koyulaşması (hiperpigmentasyon): Seyrek görülen bir durumdur ve geçicidir.

Deri renginin açılması: Bu durum koyu renk cilde sahip hastalarda görülebilir. Lazer gücünün gerektiğinden yüksek kullanılması veya bronz ten üzerine yapılan uygulamalardan sonra ortaya çıkabilir. Geçici olmakla birlikte bazen aylarca devam edebilir.

Su dolu kabarcık ve yanma: Çok nadirdir ve geçicidir.

Kabuklanma: nadirdir ve geçicidir.

Tüy yapısı değişimi: bazen yeni tüyler daha açık renk gelebilir. Daha sonraki uygulamalarda tamamen yok olması beklenir. Özellikle yüz ve boyun bölgesi uygulamalarında ayva tüyü olarak tanımlanan tüylere işlem yapmamak gerekir.

Facebook Yorumları

yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest