VİTAMİN VE ANTİOKSİDAN TABLETLERİ ALMAK ZORUNDA MIYIZ?

güneş vitamin

Aldığımız  veya alamadığımız tüm gıdalar; uykusuzluktan hormon bozukluğuna, cildin  yağ ve nem dengesinden genel savunma sistemine, hafızamızdan gözlerimize, sindirim sorunlarından saç ve tırnaklarımıza hatta depresif veya huzurlu olmaya kadar, her türlü “insanlık halini” etkiler. Bu nedenle beslenmeyi tamamlayıcı (diet supplement) olarak kullanılan vitamin tabletleri oldukça değerlidir. Beslenme sorunları olduğunda, sağlık dengesi bozulduğunda veya vücudun belirli  besinleri özümseyemediği durumlarda; diyet tamamlayıcı tabletler, kimi zaman hiç abartısız, can kurtarır.  

Ne var ki, insanoğlu yeni keşfettiği her şeyde biraz uç noktalara gider. Bu nedenle vitamin ve antioksidan tabletlerinin tüketimini teşvik ederken de biraz dozunu  kaçırmış olabiliriz. Sağduyulu düşünürseniz, doğal beslenmenin  yerini hiçbir şey tutamaz.  Taze gıdalardan alınan besinler hem  tüm  yaşamsal ihtiyacımızı karşılar, hem  de lezzetleri, kokuları ve paylaşımı ile ruhumuzu  doyurur. Öte yandan alışverişi ve  hazırlanışı ile de yaşamımızı programlar.  Bu nedenle  büyük bir ayrıcalığımız olan eşsiz  Akdeniz mutfağını ve sofra geleneklerimizi  korumak için elimizden geleni yapmalıyız.

Vücudun tembelleşmeye alışması

Haplar ve kapsüller zamanla vücudu tembelliğe alıştırır. Doğal gıdalar ise vücudun ihtiyacı olan maddeleri kendi kendine üretip dönüştüren sistemlerini aktif ve canlı tutar. Öte yandan sindirimi düzenler, mide ve bağırsak sağlığını korur. Hapları tam olarak besinlerin yerine koymak mümkün değildir.  O zaman her işlev için ayrı bir destek aramaya başlarız.  Antioksidanlar için  bildiğiniz tabletleri ve kapsülleri yuvarlarken, sindirimi düzenlemek için başka ilaçlar aramaya başlarız vb.

Bence, taze gıdaları yeteri kadar tüketen sağlıklı bir insanın, ayrıca vitamin almaya  ihtiyacı yoktur.  Hele pazarlarda her şeyin bol bol bulunduğu bu güzel ülkede, tüm ihtiyaçlarımızı doğal kaynaklardan  karşılayabiliriz.  Bu amaçla, evinizi  yararlı gıdalarla  dolduracak bir alış veriş listesi hazırladım.  Bakalım hoşunuza gidecek mi?

Bilinçsiz antioksidan tablet kullanımı…

Antioksidan tabletlerin kesinlikle doktora danışılmadan kullanılmaması gerekir. Bağışıklık sistemimizin hem antioksidanlara hem de serbest radikallere ihtiyacı vardır. Her ikisini de vücudumuz kendisi üretir. Sebze ve meyveler üzerinden çok sayıda farklı antioksidanı vücudumuza beslenme yoluyla almaktayız. Tablet olarak ekstra antioksidan takviyesine ihtiyaç yok.Serbest radikalleri vücudumuz için sadece zararlı bir kimyasal olarak tanıtmak yanlıştır. Serbest radikaller bağışıklık sistemimizin önemli kimyasallarıdır. Vücudumuza dışarıdan alınan bakteri veya virüslerin yok edilmesinde bağışıklık sistemimizin ürettiği serbest radikaller vazgeçilmezdir. Örneğin hücre içerisine giren bir bakteri, lysozom içerisinde bulunan hidrojenperoksit serbest radikali tarafından parçalanarak yok edilir. 

Tablet olarak kullanılan antioksidanların zararları nelerdir?

Vücut serbest radikallere karşı savaşı antioksidanlarla yapıyor. Antioksidanlar bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Aynı zamanda vücudun bazı hallerde zararlı serbest radikallere de ihtiyacı vardır. Serbest radikaller hücre zarına zarar verip yaşlanma etkisine sebep olur. Hücrenin içindeki DNA’yı olumsuz etkileseler de onlarla ilgili ürkütücü ve korkutucu düşünememek gerekir. Vücuda bir bakteri veya virüs girdiğinde de serbest radikallere ihtiyaç vardır. Örneğin; hidrojen peroksit, serbest radikal özelliği taşır. Siz bu esnada dışardan bir antioksidan tableti aldıysanız vücut savaş halindeyken vücudun bağışıklık sistemini zayıflatıp, bu virüse veya bakteriye karşı direnç kazandırmış olursunuz.

Eczanelerde veya vitamin dükkanlarında  satılan vitamin, mineral ve enzimleri seçmek  ciddi bir iştir ve bunların doktor tavsiyesiyle alınması gerekir. Vücudumuz ne kadar çok işlevi  kendi başına yapabilirse, o kadar iyidir. Gereğinden  fazla alındığı zaman;  saç dökülmesi, karaciğer, kemik hastalıkları, mide bulantıları, ishal ve böbrek taşı gibi sorunlara yol açabilirler.

VİTAMİN VE ANTİOKSİDAN TABLETLERİ ALMAK ZORUNDA MIYIZ? yazısı ilk önce Yasemin Amato üzerinde ortaya çıktı.

Source: yaseminamato.com

Facebook Yorumları

yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest